Dance Season 2021 - 22


AUSTRIA
Graz
OPER GRAZ - BALLETT
Director: Beate Vollack
Programme: Rotkäppchen 4 December mat; Der Wolf 4 December; Undine 19 March; Swansong 25 May; In the River 25 June.
www.oper-graz.com

Linz
LANDESTHEATER LINZ - TANZLIN.Z
Director: Mei Hong Lin
Programme: Cinderella 30 October; Love Letters 4 February; Swan Lake - Dream and Reality 23 April.
www.landestheater-linz.at

Salzburg
SALZBURGER BALLETT
Director: Reginaldo Oliveira
Programme: Tango... Tango! ch: Oliveira 4 September; Anna Karenina ch: Oliveira 2 October; Lili, The Danish Girl ch: Oliveira 12 March; International Ballet Gala 30 April; 3 x Chopin ch: Kristína Paulin, Kristian Lever, Nadav Zelner 26 May.
www.salzburger-landestheater.at

Vienna
WIENER STAATSBALLETT
Director: Martin Schläpfer
Programme: Symphony in Three Movements ch: Balanchine/Pictures at an Exhibition ch: Ratmansky/Symphony No. 15 ch: Schläpfer 17 September; Glass Pieces ch: Robbins/Duo Concertant ch: Balanchine/A Suite of Dances ch: Robbins/The Concert ch: Robbins 12 October; March, Waltz, Polka ch: Schläpfer/WP new ballet ch: Goecke/Symphony in C ch: Balanchine 14 November; Onegin ch: Cranko 23 December; Other Dances ch: Robbins/Concerto ch: Childs/Liebeslieder Walzer ch: Balanchine 14 January; Peter Pan ch: Orlic 21 January; 24 Preludes ch: Ratmansky/WP new ballet ch: Kaydanovskiy/In Sonne verwandelt ch: Schläpfer 2 February; Giselle 15 February; Swan Lake 13 March;  Mahler, Live ch: van Manen 2 April; WP The Seasons ch: Schläpfer 30 April; Große Fuge ch: De Keersmaeker/Duets ch: Cunningham/Four Schumann Pieces ch: van Manen 4 June; Choreographic Platform 16 June; Nureyev Gala 26 June.
www.wiener-staatsoper.at

AUSTRALIA
Melbourne
THE AUSTRALIAN BALLET
Director: David Hallberg
40th Anniversary Gala 29 July; Romeo and Juliet  27 August; Harlequinade 10 September; DanceX 24 September; Anna Karenina 12 October
australianballet.com.au

Perth
WEST AUSTRALIAN BALLET
Director: Aurélien Scannellla
Dracula 19 August; Coppélia 16 September; The Sleeping Beauty 18 November
waballet.com.au

BELGIUM
Antwerp
OPERA BALLET VLAANDEREN
Director: Sidi Larbi Cherkaoui
Programme: Giselle ch: Khan 8 October; Noetic ch: Cherkaoui/Le Sacre du printemps ch: Bausch 21 January; Palmos ch: Foniadakis/Half Life ch: Eyal16 March; Mozart/Concert Arias ch: De Keersmaeker 21 June.
https://www.operaballet.be/nl

CANADA
Toronto
NATIONAL BALLET OF CANADA
Director: Karen Kain
Programme: Angels' Atlas ch: Pite/Serenade ch: Balanchine 11 November; The Nutcracker dates tbc; A Streetcar Named Desire ch: Neumeier 2 March; The Sleeping Beauty pr: Nureyev 11 March; Elite Syncopations ch: MacMillan/WP ch: Alysa Pires/WP ch: Siphesihle November/After the Rain ch: Wheeldon 23 March; Swan Lake pr: Kain 10 June.
Promotions: Koto Ishihara, Siphesihle November, Tina Pereira, Ben Rudisin to principals; Jennifer Haller, Calley Skalnik to first soloists; Brenna Flaherty, Noah Parets, Genevieve Penn Nabity to second soloists.
https://national.ballet.ca

CZECH REPUBLIC
Prague
CZECH NATIONAL BALLET
Director: Filip Barankiewicz
Programme: Bella Figura/Gods & Dogs/Petite Mort/Sechs Tänze ch: Kylián 3 September; The Sleeping Beauty 16 September; Forsythe/Clug/McGregor 14 October; Phoenix 23 October; Swan Lake 6 November; Dance Lab 19 November; Romeo and Juliet 10 February; bpm 31 March.
www.narodni-divadlo.cz

ENGLAND
Birmingham
BIRMINGHAM ROYAL BALLET
Director: Carlos Acosta
Programme: Romeo and Juliet 6 October; Carlos Curates: R&J Reimagined 14 October; Curated by Carlos 4 November; The Nutcracker 20 November; Don Quixote 10 February.
Promotions: Haoliang Feng, Gus Payne and Rachele Pizzillo to first artist; Yu Kurihara to soloist.
Joining: Eric Pinto-Cata (RBS) as an artist; Amelia Thompson (Elmhurst) as an artist; Enrique Bejarano (National Ballet of Cuba School and Académie de Danse Princesse Grace) as an artist; Regan Hutsell (Festival Ballet Providence) as an artist; Javier Rojas (National Ballet of Cuba School, formerly of Acosta Danza) joined as an artist in January 2021.
Leaving: Denis Bonner, Benesh Choreologist and Répétiteur; Wolfgang Stollwitzer, Ballet Master; Tom Rogers, soloist.
www.brb.org.uk

Leeds
NORTHERN BALLET
Director: David Nixon
Programme: Dangerous Liaisons ch: Nixon 2 September; WP Merlin ch: Drew McOnie 25 September - 4 December; WP Pinocchio (ballet for children) ch: Gavin McCaig 26 October - 11 December.
Leaving: Lead soloist Ayami Miyata, soloist Matthew Topliss (joining Phoenix Dance Theatre), junior soloist Mariana Rodrigues, Kyungka Kwak, Charlotte McKay, Sara Dos Remedioa and Leandro Olcese.
www.northernballet.com

Leeds
PHOENIX DANCE THEATRE
Director: Dane Hurst
Programme: Bernstein Double Bill: West Side Story Symphonic Dances/ Trouble in Tahiti co-production with Opera North 16 October.
www.phoenixdancetheatre.co.uk

London
ENGLISH NATIONAL BALLET
Director: Tamara Rojo
Programme: WP Creature ch: Akram Khan 23 September - 26 February; The Nutcracker pr: Eagling 16 December - 8 January; WP Raymonda ch: Tamara Rojo 13 January - 3 December 2022.

www.ballet.org.uk

Leeds
London
RAMBERT
Director: Benoit Swan Pouffer
Programme: Draw from Within ch: Wim Vandekeybus 6 October.
www.rambert.org.uk

London
THE ROYAL BALLET
Director:Kevin O’Hare
Celebrating its 90th anniversary year
Programme Main Stage
Romeo and Juliet ch: Kenneth MacMillan 5 October; WP The Dante Project ch: Wayne McGregor 14 October; Giselle ch: Marius Petipa after Jean Coralli and Jules Perrot 4 November; The Nutcracker ch: Peter Wright after Lev Ivanov 23 November; Swan Lake ch: Petipa and Ivanov 1  March; WP New Kyle Abraham/Solo Echo ch: Pite/DGV: Danse à grande vitesse ch: Wheeldon 28 March; Scènes de ballet/A Month in the Country/Rhapsody ch: Frederick Ashton 22 April; WP Like Water for Chocolate ch: Christopher Wheeldon 1 June; The Royal Ballet School Summer Performance 16 July.
Programme Linbury Theatre
L’Heure exquise ch: Maurice Béjart 15 October; Past Present ch: Yolande Yorke-Edgell/Robert Cohan/Martha Graham/Kenneth Macmillan 12 November; Draft Works The Royal Ballet 15 February; Dance Reflections by Van Cleef & Arpels Festival ch: Anne Teresa De Keersmaeker: Rosas/Lyon Opera Ballet/Ola Maciejewska 9 March; The Dark Crystal: Odyssey dir/ch: Wayne McGregor 1 April; The Royal Ballet presents Next Generation Festival 1 June - guest companies to be announced.
Promotions: Mayara Magri and Anna Rose O’Sullivan to principals.
Joining: Olivia Findlay, Ava May Llewellyn, Viola Pantuso, Alix Van Tiggelen as Aud Jebsen Young Dancers
Leaving: Beatriz Stix-Brunell
www.roh.org.uk



ESTONIA
Tallinn
ESTONIAN NATIONAL BALLET
Director: Linnar Looris
Programme: Picasso and Tango 28 August; Anna Karenina 3 September; Ravel:Ravel 4 September; Alice in Wonderland 18 September; Swan Lake 7 October; Serenade/Tchaikovsky's Symphony No. 6 22 October; WP Louis XIV - The Sun King ch: Teet Kask 19 November; The Nutcracker 28 November; The Goblin 4 February; Giselle 12 February; Snow White and the 7 Dwarfs 4 March; WP Twilight Houses ch: Tiit Härm 18 March; La Bayadère 9 April; International Dance Day Gala 29 April; Tallinn Ballet School Gala 6 June.
www.opera.ee

FINLAND
Helsinki
FINNISH NATIONAL BALLET 
Director: Madeleine Onne
Programme: The Sleeping Beauty 21 August; Spartacus 1 October; The Nutcracker and the Mouse King 24 November; Swan Lake 21 January; Sibelius 25 February; The Seven Brothers 6 April; Next Steps 8 April; WP Made in Finland three new works Johanna Nuutinen, Kenneth Kvarnström and Tero Saarinen 6 May; Finnish National Ballet's Centenary Gala 28 May.
www.operafin.fi

FRANCE
Mulhouse
BALLET DU RHIN
Director: Bruno Bouché 
Programme: Dancing Schubert in the 21st century 12 October; Wings of Desire 30 October; Kamuyot 27 November; European ballets of the 21st century 23 January; Alice 11 February; West Side Story 29 May.
www.operanationaldurhin.eu

Paris
BALLET DE L’OPERA NATIONAL DE PARIS
Director: Aurélie Dupont
Programme: Gala - Season Opening 24 September; Play 28 September; WP Le Rouge et le Noir ch: Pierre Lacotte 15 October; Rhapsody ch: Ashton/WP L'Après-midi d'un faune ch: Sharon Eyal/Le Sacre du printemps ch: Nijinsky 29 November; Ballet School demonstrations 4 December; Don Quixote ch: Nureyev 9 December; Body and Soul ch: Pite 30 January; CP Uprising/In your rooms ch: Shechter 14 March; La Bayadère ch: Nureyev 2 April; Spectacle de l'Ecole de Danse: La Somnambule/Variations/Symphony in Three Movements 12 April; Carmen/Another Place/Boléro ch: Mats Ek 6 May; A Midsummer Night's Dream ch: Balanchine 18 June; Giselle 25 June
www.opera-de-paris.fr

Toulouse
BALLET DU CAPITOLE
Director: Kader Belarbi      
Programme: WP Toulouse-Lautrec ch: Belarbi 16 October; WP Tablao ch: Najarro/WP Le Train bleu ch: Soto/WP L'Après-midi d'un faune ch: Wang, Ramirez 15 February; WP Daphnis et Chloé ch: Malandain/L'Après-midi d'un faune ch: Malandain 26 June.
www.theatreducapitole.fr

GERMANY
Berlin
STAATSBALLETT BERLIN
Acting Artistic Director: Dr Christiane Theobald (Christian Spuck from 2023/34)
Programme: Onegin 9 September; WP Voices ch: Dawson/Citizen Nowhere ch: Dawson 26 September; The Second Detail/Strong 1 October; Don Quixote 3 December; Jewels 22 December.
www.staatsballett-berlin.de

Dortmund
BALLETT DORTMUND
Director: Xin Peng Wang
Programme: The Vertiginous Thrill of Exactitude ch: Forsythe 18 September; International Ballet Gala 18 September; The Four Seasons ch: Rebeck 24 September; In the still of the night ch: Arqués, Golding 16 October; Die göttliche Komödie III: Paradiso ch: Wang 29 October; Stravinsky!: Petrushka ch: Wang/Le Sacre du printemps ch: Clug 3 December; New London Moves: Eden I Eden ch: McGregor/Dust ch: Khan/Maquette ch: Lee 12 February; #Zauberflöte3.0 ch: Reveck 23 February; A Midsummer Night's Dream ch: Ekman 23 April;  Fordlandia ch: Anna Hop, Yuri Possokhov, Juanjo Arqués, Christopher Wheeldon 9 June; Cacti ch: Ekman 11 June; International Ballet Gala 25 June.
www.theaterdo.de

Dresden
DRESDEN SEMPEROPER BALLETT
Director: Aaron S. Watkin
Programme: Swan Lake 12 September; A Collection of Short Stories 15 October; The Nutcracker 22 November; The Sleeping Beauty 5 February; Carmen 30 March; WP Peer Gynt ch: Johan Inger 5 June.
https://www.semperoper.de

Düsseldorf/Duisburg
BALLETT AM RHEIN
Artistic Director: Demis Volpi
Programme: Prometheus 3 September; Come In 26 September; Geschlossene Spiele 1 October; The Nutcracker 23 October; Gala - 50 Years of Hans van Manen 6 November; Ad Absurdum: The Lesson/Die Kahle Sängerin 17 November; Carmen ch: Petit/Baal ch: Barton 28 January; Polyphonia ch: Wheeldon/One and Others ch: Volpi/Salt Womb ch: Eyal, Behar 2 April; Step by Step 14 May; The Four Temperaments ch: Balanchine/four new ballets tba 3 June; Season Finale Favourite Things - Gala 25 June.
www.ballettamrhein.de

Essen
AALTO BALLETT THEATER ESSEN
Director: Ben Van Cauwenbergh
Programme: Swan Lake 11 September; Passions - Keep Moving! 3 October; CP The Taming of the Shrew ch: Cranko 30 October; The Sleeping Beauty 27 January; CP Three Sisters ch: Panov 9 April.
www.aalto-ballett-theater.de

Hamburg
HAMBURG BALLET
Director: John Neumeier
Programme:  Sylvia ch: Neumeier 5 September; Hamlet 21 ch: Neumeier 23 September; Bernstein Dances 20 October; The Glass Menagerie ch: Neumeier 3 November; The Nutcracker ch: Neumeier 26 November; The Sleeping Beauty ch: Neumeier 19 December; Christmas Oratorio I-VI ch: Neumeier 23 December; Death in Venice ch: Neumeier 18 January; Beethoven-Project II ch: Neumeier 3 February; Liliom ch: Neumeier 22 February; St Matthew Passion ch: Neumeier 14 April; Ghost Light 20 April; Anna Karenina ch: Neumeier 6 May; La Dame aux camélias ch: Neumeier 27 May; The Winter's Tale ch: Wheeldon 19 June.
www.hamburgballett.de

Kassel
STAATSTHEATER KASSEL TANZ
Director: Thorsten Teubl
Programme: A Divine Comedy ch: Florentina Holzinger 29 October; WP Stilte/Silence/Stille ch: Kristel van Issum/Sadim ch: Sahar Damoni 3 December; WP Janus ch: Noa Wertheim 25 February; i spada lekko cialo moje/my body falls lighter/mein körper scgwerelos ch: Maciej Kuzminski 29 April; WP 19762 ch: Candela Capitán 18 June; WP Temple of Alternative Histories 9 July.
www.staatstheater-kassel.de

Munich
BAYERISCHES STAATSBALLETT
Director: Igor Zelensky
Programme: Liaison: With a Chance of Rain ch: Scarlett/Creation TBA 18 September; Paradigma: Broken Fall ch: Maliphant/Bedroom Folk ch: Eyal/With a Chance of Rain ch: Scarlett 23 September; Jewels ch: Balanchine 3 October; Cinderella ch: Wheeldon 19 November; The Blizzard ch: Kaydanovskiy 19 December; Giselle pr: Wright 14 January; Swan Lake pr: Barra 19 February; Passagen ch: Dawson, Goecke, Ratmansky/Affairs of the Heart ch: Dawson/WP ch: Goecke/Pictures at an Exhibition ch: Ratmanksy 26 March; Coppélia ch: Petit 16 April; A Midsummer Night's Dream ch: Neumeier 17 May; Heute ist Morgen 24 June.
Promotions: Jinha Zhang to principal; Margarita Grechanaia and Shale Wagman to soloists.
Joining: Sofia Ivanova-Skoblikova as first soloist from the Mariinsky Theatre; António Casalinho and Margarita Fernandes as soloists from Conservatório Annarella; Laura Orsi and the two Heinz Bosl Foundation scholarship members, Phoebe Schembri and Isabella Wagar, as corps de ballet.
Leaving: principal Alexey Popov moves to the same position in the Vienna State Ballet; Navrin Turnbull joins Teatro alla Scala as a first soloist;  Nicholas Losada is joining Tanztheater Wuppertal Pina Bausch; Elvis Nudo is joining the Finnish National Ballet. Antonia McAuley, Jana Nenadović, Alexandra Somova and Evgenii Kuznetsov are also leaving the company.
www.staatsballett.de

Munich
BALLET OF THE STAATSTHEATER AM GÄRTNERPLATZ
Director: Karl Alfred Schreiner
Programme: Undine - Ein Traumballett ch: Schreiner 4 November. Season to be announced
www.gaertnerplatztheater.de

Nürnberg
BALLETT NÜRNBERG
Director: Goyo Montero
Programme: Auftakt ch: Montero 25 September; Woke Up Blind ch: Goecke/Metamorphers ch: Godani/Blitiri ch: Montero 9 October; Narrenschiff (Ship of Fools) ch: Montero 18 December; Goldberg ch: Montero 26 February; Secus ch: Naharin/Handman ch: Clug/Submerge ch: Montero 23 April; Made for US II ch: Joseph Hernandez, Bryan Arias 18 June.
www.staatstheater.nuernberg.de

Stuttgart
STUTTGART BALLET
Director: Tamas Detrich
Programme: Beethoven Ballets: Adagio Hammerklavier ch: van Manen/Einssein ch: Bigonzetti/Große Fuge ch: van Manen 29 September;  New Works: Cassiopeia’s Garden ch:  Spuck/Nachtmerrie ch: Goecke/Source ch: Clug/Blake Works I ch: Forsythe 5 October; Onegin ch: Cranko 23 October; The Sleeping Beauty ch: Haydée after Petipa 26 November; Angels and Demons: Falling Angels/Petite Mort ch: Kylián/Le Jeune Homme et la Mort ch: Petit/Boléro ch: Béjart 23 December; Mayerling ch: MacMillan 21 January; Pure Bliss ch: Inger 25 February; The Taming of the Shew ch: Cranko 7 May; Creations VII - X our world premieres 29 May.
www.stuttgart-ballet.de


Wuppertal
TANZTHEATER WUPPERTAL 
PINA BAUSCH
Director: Bettina Wagner-Bergelt
Programme: Shooting into the Corner (working title) ch: Siegal 4 November; Palermo Palermo ch: Bausch 13 November; Sleeping Woman 21 January; The Piece with the Ship ch: Bausch 28 January; Orpheus and Eurydice ch: Bausch 9 April; Sweet Mambo ch: Bausch 26 May; Bluebeard. While Listening to a Tape Recording of Béla Bartók´s opera “Duke Bluebeard´s Castle” ch: Bausch 3 June.
International tours to France, Russia, Poland, Luxembourg, Belgium.
https://www.instagram.com/p/CRRcL70oP1D/
www.pina-bausch.de

HUNGARY
Budapest
HUNGARIAN NATIONAL BALLET
Director: Tamás Solymosi 
Programme: Fresh Impulses: Whirling ch: Lukács/Cacti ch: Ekman/Sad Case ch: León, Lightfoot 17 September; Giselle 24 September; The Flames of Paris 8 October; Con-Tact(s): Chroma ch: McGregor/Bedroom Folk ch: Eyal, Behar/Episode 21 ch: Ekman 29 October; The Nutcracker ch: Eagling, Solymosi 26 November; A Streetcar Named Desire ch: Venekei 7 January; La Fille mal gardée ch: Ashton 5 February; Mayerling ch: MacMillan 14 March; Without Limits: The Vertiginous Thrill of Exactitude ch: Forsythe/Paquita Suite/Etudes ch: Lander 22 April; Romeo and Juliet ch: Seregi 20 May; Firebirds ch: Venekei/Don Juan ch: Malandain/Petite Mort ch: Kylián/Six Dances ch: Kylián 3 June; Pas de Quatre 21 June; Onegin ch: Cranko 25 June. 
www.opera.hu

ITALY
Milan
TEATRO ALLA SCALA
Director: Manuel Legris 
Programme: Madina ch: Bigonzetti 1 October; La Bayadère ch: Nureyev 15 December; Anima Animus ch: Dawson/WP Solitude Sometimes ch: Kratz/Bella Figura ch: Kylián 25 January; Jewels ch: Balanchine 11 March; Sylvia ch: Legris 11 May; La Scala Ballet School Performance 15 May; AfteRite ch: McGregor/WP Les Noces ch: McGregor 24 June; Giselle 9 July.
www.teatroallascala.org

JAPAN
Tokyo
THE TOKYO BALLET
Director: Yukati Saito
Programme: Paquita and Choreographic Project 2021 6 August/The Sleeping Beauty - My First Ballet series 7 August/Le Corsaire 23 September/Triple bill including WP Kaguyahime ch: Jo Kanamor 6 November.
https://www.nbs.or.jp

THE NETHERLANDS
Amsterdam
DUTCH NATIONAL BALLET
60th Anniversary Season
Director: Ted Brandsen
Programme: Toer - programme celebrating the 85th birthday of choreographer and designer Toer van Schayk: Beethoven's 7th Symphony/WP Lucifer Studies ch: Toer van Schayk 11 September; Mati Hari ch: Brandsen 14 October; Anansi in collaboration with Dutch National Opera 13 November; Nutcracker and the Mouse King ch: Eagling, van Schayk 11 December; WP Raymonda ch: Petipa with production and additional choreography by Rachel Beaujean 11 February; WP Made in Amsterdam new works by David Dawson, Juanjo Arqués, Wubkje Kuindersma and Sedrig Verwoert 2 April; Hans van Manen Festival celebrating the 90th birthday of Hans van Manen 8 June: New Moves - choreographies by the company's dancers 26 May; Gala Dutch National Ballet 60 Years 30 June.
Joining: Chloë Réveillon
www.operaballet.nl


DUTCH NATIONAL BALLET JUNIOR COMPANY
Artistic coordinator: Ernst Meisner
Programme: Shooting Stars: classical and contemporary highlights plus WP by Peter Leung, Marta Reig-Torres and Milena Sidorova - April.
www.operaballet.nl

The Hague
NDT 1
Director: Emily Molnar
Programme: The 2021-22 season will be called The Poetic Body and details of the programme will be published in September.
www.ndt.nl

NORWAY
Oslo
NORWEGIAN NATIONAL BALLET
Director: Ingrid Lorentzen
Programme: One of a Kind ch: Kylián 28 August.
Second house programme:
JO STRØMGREN KOMPANI The Tired Man 3 September.
www.operaen.no

POLAND
Warsaw
POLISH NATIONAL BALLET
Director: Krzysztof Pastor
Programme: Le Corsaire ch: Legris 30 September; WP Exodus ch: Anna Hop/WP Flights-Harnasie ch: Izadora Weiss 13 November; The Nutcracker and the Mouse King 18 December.
www.polskibaletnarodowy.pl

RUSSIA
Moscow
BOLSHOI BALLET
Director: Makhar Vaziev
Programme tba
www.bolshoi.ru

St Petersburg
MARIINSKY BALLET
Director: Yuri Fateyev
Programme tba
www.mariinsky.ru/en/

MIKHAILOVSKY BALLET
Director: Nacho Duato
Guest principal ballet master: Mikhail Messerer
Programme tba
www.mikhailovsky.ru

SCOTLAND
Glasgow
SCOTTISH BALLET
Director: Christopher Hampson
Programme: Starstruck - autumn tbc; The Nutcracker ch: Darrell 1 December; The Scandal at Mayerling ch: MacMillan 13 April.
www.scottishballet.co.uk

SINGAPORE
Singapore
SINGAPORE DANCE THEATRE
Director: Janek Schergen
Programme: Masterpiece in Motion 6 August; Passages Festival of New Works 5 November; The Nutcracker 8 December.
www.singaporedancetheatre.com

SWEDEN
Stockholm
ROYAL SWEDISH BALLET
Director: Nicolas Le Riche
Programme: Station Illusion - family show 25 October.
www.operan.se

SWITZERLAND
Zurich
BALLETT ZÜRICH
Director: Christian Spuck
Programme: Emergence ch: Pite/Almost Blue ch: Goecke/Angels' Atlas ch: Pite 1 October; Walking Mad ch: Inger/Le Sacre du printemps ch: Clug 29 October; Leonce and Lena ch: Spuck 21 November; Monteverdi ch: Spuck 15 January; The Sleeping Beauty ch: Spuck 10 April; Peer Gynt ch: Clug 21 May; Young Choreographers 14 June.
Junior Ballet Programme: Impulse 22 October.
www.opernhaus.ch

USA
Boston MA
BOSTON BALLET
Director: Mikko Nissinen
Programme: The Nutcracker ch: Nissinen 26 November - 26 December; WP ChoreograpHER - five new works by Tiler Peck, Claudia Schreier, Shantell Martin, Lia Cirio and Melissa Toogood 3 - 13 March; DREAMstate: Chaconne ch: Balanchine/DEVIL’S/eye ch: Stephen Galloway/Bella Figura ch: Kylián 17 - 27 March; MINDscape: Blake Works I ch: Forsythe/WP Blake Works II ch: Forsythe/WP new work by Jorma Elo 5 - 15 May; Swan Lake ch: Nissinen 26 May - 5 June.
www.bostonballet.org

Chicago
THE JOFFREY BALLET
Director: Ashley Wheater
Programme: Birthday Variations ch: Arpino/Swing Low ch: DaSilva/WP Under the Trees' Voices ch: Blanc/Boléro ch: Arai 13 October; The Nutcracker 4 December; Don Quixote ch: Possokhov 16 February; WP Of Mice and Men ch: Marston/Serenade ch: Balanchine 27 April.
www.joffrey.org

New York NY
NEW YORK CITY BALLET
Director: Jonathan Stafford
Associate Artistic Director: Wendy Whelan
Programme: Opening night: Serenade/After the Rain/Symphony in C 21 September; Robbins + Ratmansky: Opus 19/The Dreamer/Concerto DSCH 22 September; Classic NYCB 1: Serenade/Pulcinella Variations/Glass Pieces 23 September; Fall Gala: WP ch: Bell/WP ch: Miller 30 September; Innovators & Icons: new Miller/new Bell/Western Symphony 1 October; Balanchine + Peck: Monumentum pro Gesualdo/ Movements for Piano and Orchestra/Rotunda/Chaconne  5 October; Classic NYCB II: La Valse/Other Dances/After the Rain/Agon 8 October; Lauren Lovette Farewell: Opus 19/The Dreamer/Serenade 9 October; Ask La Cour Farewell: Monumentum pro Gesualdo/Movements for Piano and Orchestra/Rotunda/Chaconne/After the Rain 9 October; Maria Kowroski Farewell tba 17 October; All Balanchine: Rubies/The Four Temperaments/La Valse 18 January; Masters At Work: Balanchine & Robbins: Walpurgisnacht Ballet/The Unanswered Question from Ivesiana/Moves/Slaughter on Tenth Avenue 20 January; New Combinations: WP ch: Peck/Summerspace/DGV: Danse à Grande Vitesse 27 January; All Tchaikovsky: Mozartiana/Andantino/Diamonds 28 January; Visionary Voices: WP ch: Roberts/Bartók ballet/The Runaway 3 February; Swan Lake 11 February; Short Stories: Prodigal Son/The Steadfast Tin Soldier/Pavane/Carnival of the Animals 25 February; Gonzalo Garcia Farewell  27 February; Masters at Work: Balanchine & Robbins I: Serenade/The Goldberg Variations 19 April; Visionary Voices: WP ch: Roberts/Gustave le Gray no. 1/WP ch: Peck/WP ch: Tanowitz 29 April; Masters at Work: Balanchine & Robbins II: Divertimento No. 15/Afternoon of a Faun/Le Tombeau de Couperin/
The Four Temperaments 30 April; Stravinsky Festival I: Fireworks—NYCB Orchestra/Scherzo Fantastique/Symphony in Three Movements/Firebird 3 May; Spring Gala: Circus Polka/Scherzo à la Russe/WP ch: Farley/Stravinsky Violin Concerto 5 May; Stravinsky Festival II: Pulcinella Variations/Scherzo à la Russe/New Farley/Stravinsky Violin Concerto 7 May; Stravinsky Festival III: Suite No. 2 for Small Orchestra - NYCB Orchestra/Apollo/Orpheus/Agon 10 May; Stravinsky Festival IV: Divertimento from Le Baiser de la Fée/The Cage/Duo Concertant/Rubies 12 May; All Robbins: Piano Pieces/The Four Seasons 17 May; A Midsummer Night's Dream 21 May; Amar Ramasar Farewell 29 May.
www.nycballet.com

Philadelphia, PA
PHILADELPHIA BALLET
Director: Ángel Corella
Programme: The Nutcracker ch: Balanchine 10 December; New Works for a New World - three world premieres ch: Alba Castillo, Juliano Nunes 3 February; Swan Lake ch: Corella 3 March; Symphony in C/Divertimento No. 15/Stars and Stripes ch: Balanchine 17 March; Grosse Fuge/Variations For Two Couples/5 Tangos ch: van Manen 12 May.
https://philadelphiaballet.org

Texas
HOUSTON BALLET
Director: Stanton Welch
Programme: Margaret Alkek Williams Jubilee of Dance 30 September - 3 October; Jewels 24 February - 6 March; Madame Butterfly 10 - 20 March; Pretty Things 20 - 29 May; Originals 2 - 12 June; Sylvia 16 - 26 June.
www.houstonballet.org

San Francisco CA
SAN FRANCISCO BALLET
Director: Helgi Tomasson
Programme: The Nutcracker 10 December; Symphony in C/Trio/Mrs Robinson 1 February; Caprice/In the Night/Blake Works I 3 February; Don Quixote 26 February; La Sylphide/The Seasons 15 March; The Fifth Season/Harmony/Magrittomania 1 April; Prism/WP ch: Wheeldon/WP ch: Rhoden 6 April; Swan Lake 29 April.
www.sfballet.org

Tulsa, OK
TULSA BALLET
Director: Marcello Angelini
Programme: Breakin' Bricks/Flights of Fancy 28 October; The Nutcracker 10 December; Vendetta, A Mafia Story 10 February; Swan Lake 24 March; Remember our Song/WP ch: McNicol/O Balcão de Amor 12 May.
www.tulsaballet.org

WALES
Newport
BALLET CYMRU
Director: Darius James
Programme: Giselle ch: Amy Doughty, Darius James OBE - UK tour dates tbc.
https://ballet.cymru